Office 2013 İlk Bakış


Office 2013 ile yazılan bir Office 2013 makalesi…

Ve Office 2013 Preview bugün itibari ile karşımızda. Office 15, Office 2013 olarak raflarda yerini alacak. Office 2013, Microsoft CEO’su Steve Ballmer tarafından San Francisco Venue’de tanıtıldı. Ürünün Windows 8 ile beraber gelen “Metro Style” yapısına uygunluğu hem logosu hem de uygulama grafikleri ile hemen göze çarpıyor.  Ürüne ilişkin yaptığımız ilk inceleme görüntülerini ve yorumlarımızı bu yazıda bulabilirsiniz.

Office 2013’ü download etmek için bu linki kullanabilirsiniz: http://www.microsoft.com/office/preview/en

Yazıya başlarken Metro Style görünümün yanında beni ilk etkileyen unsur yazı yazarken imleçteki akıcılık efekti oldu. Ardından Outlook 2013 yapısında entegre yeni mail görünümü, Word içerisinde eklenen resimlere ilişkin detaylar hepsi bir anda uygulamaya olan hayranlığı artırıyor.

Office 2013’in özellikle Office 365’e oldukça entegre çalışacağını söyleyebiliriz. Alt yapıda ana platform olarak Windows 8 oldukça iyi bir altyapı oluşturuyor. Ayrıca Office 2013 mobil cihazlara ve özellikle tablet platformuna da çok daha detaylı destek verecek nitelikte tasarlanmış.

Word 2013, Excel 2013, PowerPoint 2013, Outlook 2013 ve OneNote 2013 uygulamalarında ciddi değişiklikler göze çarpıyor.

Microsoft Office 365 entegrasyonu ile Cloud (Bulut) Mimarisine yönelik son derece önemli destekler sunan Office 2013 yapısı depolama birimi anlamında SkyDrive ile daha da entegre çalışıyor. Böylelikle ister son kullanıcı ister kurumsal kullanıcılar olsun, her doküman internetin eriştiği her noktdan erişilebilir halde oluyor. Office 2013’ün Microsoft Surface’e yönelik destekler sunacağını da söylemeden geçmemek gerekli.

Microsoft, Office 2013 ile Office 365 desteğinin yanısıra son kullanıcılara yönelik 20 GB entegre SkyDrive alanı ve 60 dk. Skype konuşma desteği vereceğini açıkladı. Ayrıca ARM destekli Windows 8 tabletlerde de Office 2013’ün Home and Student versiyonu entegre gelecek gözüküyor.

Office 2013’ün kurulum adımlarına ve uygulamalarda gelen detaylara kısaca değinmek gerekirse, kuruluma ilk başlarken işletim sisteminizde Office 2010 uygulaması mevcutsa aşağıdaki gibi bir upgrade senaryosu izleyebilirsiniz. Eğer işletim sisteminizde herhangi bir Office sürümü mevcut değilse doğrudan kurulum adımlarına kolaylıkla devam edebilirsiniz.

Alışıldığı üzere lisans anlaşmasını onaylayarak devam edilmesi gerekmekte ve bir sonraki adımda upgrade senaryonu ile karşılaşıyoruz.

Upgrade seçeneği ile ilerledikten sonra en sağlıklı yapılandırma için “Remove all previous versions” seçeneği ile devam edilmesini öneririm. İstenildiği takdirde “Keep all previous versions” seçeneği ile eski Office sürümü de halen işletim sistemi içerisinde kullanılabilir durumda olabilir.

Bu şekilde upgrade senaryosu ile ilerlendiğinde ya da temiz kurulum senaryosu seçildiğinde kurulum aşağıdaki gibi devam edecektir.

Kurulumun bitişi ile beraber Office 2013 sizi Online kaynaklara yönlendirecektir. Bu kaynaklara hızlıca göz atmakta fayda var.

Office 2013’ün simgelerinde değişik hemen göze çarpıyor. Windows 8 mimarisinde Office 2013’ün oldukça hızlı ve stabil çalıştığını şimdiden söyleyebilirim.

Kurulumun tamamlanmasıyla işletim sisteminizi yeniden başlatmanız gerekecektir.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra herhangi bir Office uygulamasını açmak istediğinizde aşağıdaki ekran görüntüsü sizi karşılayacak ve Office 2013’ün kullanımına yönelik temel ayarları yapabileceğiniz sihirbaza yönlendirecektir.

Office 2013 altyapısına Live ID’niz ile oturum açtığınızda SkyDrive gibi bir çok uygulamadan yerleşik yararlanma şansına sahip olacaksınız. Eğer kullandığınız Live ID’nize bağlı çalışan bir Office 365 hesabınız varsa doğrudan belgelerinizi bu altyapıya kaydetme şansınız olacak.

Aşağıdaki adımda Office 2013 uygulamasına kişisel ya da organizasyonel kullanım imkanlarından hangisi ile oturum açmak istediğinizi belirlemelisiniz.

Office 2013 Preview ile Office uygulamalarına yönelik farklı temalar sunuyor. Siz de istediğiniz temayı seçerek Office 2013 uygulamalarınızın arayüzünü kişiselleştirebilirisiniz.

Hemen başlangıçta SkyDrive ile entegrasyon imkânı anlatılırken, belgelerinizi bu bulut depolama alanına koyarak heryerden ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz gibi Take a look seçeneği ile Office 2013’ün karşılama ekranlarına göz atabilirsiniz.

You’re good to go 🙂

Bilgilendirmeye başlangıç ekranı aşağıdaki gibi, yine SkyDrive entegrasyonu ve Cloud desteğinden söz ediliyor.

Live ID’niz ile oturum açtığınızda Office 2013 size bulut bilişimin avantajlarını sunmaya başlıyor. Sanırım Office 365 kullandığım için bu deneyimi yaşayan şanslı kullanıcılardan biriyim.

Bulut teknolojileri ile verilerinize her yerden erişim mümkün.

Artık Office 2013’ü kullanmaya hazırsınız.

Word 2013’te Online Template desteği uygulamayı açar açmaz bizi karşılıyor. İstediğimiz şablon ile artık belgelerimizi hazırlayabiliriz.

Uygulamaların açılış arayüzleri aşağıdaki ekran görüntüsünde incelenebileceği gibi.

Outlook 2013 uygulaması oldukça sade ve kullanışlı bir arayüz ile geliyor. Yazının başında da bahsettiğim gibi yeni mail görünümü ana Outlook penceresine entegre edilmiş istenirse dışarıya da alınabiliyor.

Oturum açtığınız Live ID’nize ilişkin detayları ekranın sağ üst bölmesindeki kişi simgesine tıklayarak Account arayüzünde inceleyebilirsiniz.

Word 2013’ün temel görünümü aşağıdaki gibi. Resimlerin yanında ve üzerinde çıkan simgelerle istediğimiz biçimlendirmeyi hızlıca uygulayabiliyoruz.

Word 2013’te de resimlere istediğimiz efektleri hızlıca verebiliyor, resimler üzerinde düzenlemeler yapabiliyoruz.

Online Pictures ve Online Video özellikleri yine ön planda olan özellikler. Online kütüphanelerden ve Bing’ten istediğiniz görsellere hızlıca erişebilir, profesyonel dokümanlar oluşturabilirsiniz.

Office 2013 içerisinde belgeler üzerinde çalışmayı bitirdiğinizde verilerinizi kaydetmek için Office 365 SharePoint yapısı, SkyDrive ya da bilgisayarınızın sabit diskini seçebilirsiniz.

Office 2013 uygulamaları Windows 8 başlat menüsünde aşağıdaki gibi görülmekte.

Excel 2013 şablonları ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Excel 2013 yapısında grafiklerdeki görsellik ve renk seçimleri çok başarılı.

“Recommended Charts” ve “Power View” seçenekleri Excel 2013 içerisinde göze çarpan seçenekler.

PowerView ile beraber SQL 2012 yapısında da kullanabildiğimiz ve adını Cresent şeklinde duyduğumuz platformu kullanma şansına sahibiz. Power View Silverlight destekli ve oldukça görsel bir raporlama aracı. Power View ile etkileyici yönetici raporları hazırlayabilirsiniz. Excel 2013’te en gözde özelliklerden biri olacağını şimdiden rahatça söylemek mümkün.

PowerPoint 2013 uygulamasına giriş arayüzü ise aşağıdaki gibi.

PowerPoint 2013 ile görselliği oldukça ön planda ve kolayca düzenlenebilir sunular oluşturabilirsiniz.

OneNote 2013 yapısı da bir çok yeni özellik ve kullanım kolaylığı ile beraber geliyor.

Özetle Office 2013 tam sürümü ile yine kullanıcılara ve firmalara hızlıca penetrasyon sağlayan ve kullanım alışkanlıklarını değiştiren bir sürüm olarak karşımızda.

Office 2013 ile ilgili ek teknik bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee624351(v=office.15)

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee681792(v=office.15)

Ahmet TOPRAKÇI | PeakUp Technology Director

Ahmet TOPRAKCI hakkında

Ahmet TOPRAKCI achieved Master of Business Degree on Finance at Istanbul Technical University. He also completed Istanbul Techincal University in Electrical Engineering department. Concurrently, he completed Foreign Trade Branch and Business Management at Anadolu University. Moreover he He has worked as Windows System Administrator at Istanbul Technical University Head of Informatics Office about two years. Moreover, he has worked as Technical Trainer, Consultant and Branch Office Training Manager at BilgeAdam IT Academy, well-known IT Education Company of Turkey, between 2007 to 2012. He founded PeakUp Information Technologies which is the first Cloud Oriented IT Corporation in Turkey at 2012. He has been Chief Executive Officer at PeakUp. He has been editor at MsHowto.org, Information Technology Portal and Technical Community since 2010. Furthermore, he has taught courses about Microsoft System Engineering, Unified Communication Systems, Cisco Network Systems, HP Server Systems, Vmware, Security and Virtualization more than 5000 hours. He gave various seminars to the well-known universities about System and Network Technologies, Security, Telecominication and Entrepreneurship. He wrote three books which are published about server systems, client operation systems and virtualization. His prior field of interests are Strategic Management and Behavioral Economics. Finally, he has many titles and certificates about information technologies like Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified System Engineer(MCSE), Microsoft Certified System Administrator(MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS), HP Accredited Platform Specialist(APS), HP Accredited Integration Specialist(AIS), HP Accredited System Engineer(ASE). Specialties: Business Management, System Engineering, Server Architecture, Business Management, Consultancy, Training.

Temmuz 17, 2012 tarihinde Makaleler | Yazılar, Office, Office 365, Unified Communication | Lync - OCS içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 4 Yorum.

 1. ahmet hocam merhaba,
  office 2013 ü yüklemek için işletim sistemi dili ingilizce mi olmalı ?
  çünkü tr windows 7 professional sistemde denediğimde hata alıyorum.

  • Gamze Hanım merhabalar; Office 2013, XP ve Vista haricinde tüm Windows 7 ve 8 x64 sürümlerinde çalışmaktadır. İşletim sisteminiz 32bit (x86) mimarisinde ise bu yüzden kurulumu gerçekleştiremiyor olabilirsiniz.

   İyi Çalışmalar.

   • ahmet hocam tekrardan merhaba,
    işletim sistemim windows 7 pro x64.

    kurmaya çalıştığımda;”the installation of a microsoft office 2013 language pack requires that another microsoft office 2013 program be installed on your computer.an installation of microsoft project or microsoft visio does not meet this requirement,because each of these programs has seperate language packs.correct the issue listed above and re-run setup.” diye bir hata veriyor.

    işletim sistemin ingilizce zaten. üzerinde herhangi kurulu office sürümü yok. nasıl giderebilirim bu hatayı?

 2. bilgisayar ozellıleri yetersiz diyor sistem özelliklerini yazarmısıniz format atmanız gerekebilir bilgisayarar visual studio var 2010 ,2013 yuklu degıl dıyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: