Microsoft Visual Studio 11 Developer Preview Kurulum Adımları


Microsoft Visual Studio uygulaması hepimizin bildiği gibi özellikle web programlama yapan C# geliştiricileri için vazgeçilmez bir platform ve derleme ortamı. Elbette ki Visual Studio yapısında Basic, C, C++ gibi farklı dil destekleri ve Windows Form geliştirme seçenekleri mevcut. Visual Studio hakkında, Team Foundation entegrasyonu, gömülü system geliştirme, text template translation, snippet gibi anlatılacak çok konu olsa da şimdilik sadece Visual Studio’nun son sürümü olacak Visual Studio 11’in Developer Preview’inin kurulum adımlarından bahsedeceğim.

Visual Studio 11 Developer Preview, Microsoft Download Center’dan rahatlıkla indirilerek denenebilir. Developer Preview download edildiğinde, Ultimate sürümü ile tüm özellikleri denememize imkân tanımakta.

Visual Studio 11 Developer Preview’i bu link ile indirebilirsiniz: http://download.microsoft.com/download/D/5/D/D5DBD471-37A6-4DD3-BF9C-B6CDF27C705A/vs_ultimate.exe

Visual Studio 11 Developer Preview’in download işlemi web installer yardımı ile tamamlanmalıdır. Aşağıdaki erkan görüntüsünde incelenebileceği gibi “Intall” seçeneği ile indirne ve kurulum işlemlerine başlanır.

Download sırasında Visual C++ Libraries gibi bir çok core component’in işletim sistemi üzerine indilirdiği gözlemlenebilir.

Dosyaların indirilme işlemlerinin tamamlanmasının ardından “Reboot required in order to complete setup” uyarısı ile sistemin yeniden başlatılması gerektiği bilgisi arayüzde görüntelenecektir. Reboot Now seçeneği ile işletim sistemi yeniden başlatılmalıdır.

Kurulum için gerekli olan tüm veri Microsoft Download Center’dan indirildikten sonar aşağıdaki ekran görüntüsünde incelenebileceği gibi kurulum aşamasına geçilecektir.

Visual Studio 11 Developer Preview’in kurulumunun tamamlanmasının ardından platform ilk defa açıldığında varsayılan yazılım geliştirme platformunun ve amacının belirlenmesi gerekir. Varsayılan uygulama geliştirme ortamı belirlendikten sonra “Start Visual Studio” seçeneği ile Visual Studio 11 Developer Preview uygulaması başlatılır.

Uygulama ilk defa başlatılırken belirlenen platforma gore sistem kullanıcıya özelleştirilir.

Visual Studio 11 Developer Preview’in arayüzü aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibidir.

Visual Studio 11 Developer Preview arayüzünden “New Project” seçeneği ile proje geliştirme aşamasına başlanabilir. Bu noktada aşağıdaki ekran görüntüsünde de incelenebileceği gibi Windows Form Application’dan, Silverlight Application’a; Class oluşturmaktan Web uygulaması geliştirmeye kadar bir çok farklı türde proje oluşturulabilir.

Visual Studio 11 Developer Preview yapısında, seleflerinden de alışık olduğumuz haliyle sol bölümde toolbox objeleri, sağ bölümde ise Solution Explorer bulunmaktadır.

Merkezde ise temel kod/uygulama geliştirme bölmesi bulunur. Merkezde yer alan arayüzde açılan projeler ve tasarım arayüzleri sekmeler (tab) halinde görüntülenir.

Ahmet TOPRAKÇI | MCT

Ahmet TOPRAKCI hakkında

Ahmet TOPRAKCI achieved Master of Business Degree on Finance at Istanbul Technical University. He also completed Istanbul Techincal University in Electrical Engineering department. Concurrently, he completed Foreign Trade Branch and Business Management at Anadolu University. Moreover he He has worked as Windows System Administrator at Istanbul Technical University Head of Informatics Office about two years. Moreover, he has worked as Technical Trainer, Consultant and Branch Office Training Manager at BilgeAdam IT Academy, well-known IT Education Company of Turkey, between 2007 to 2012. He founded PeakUp Information Technologies which is the first Cloud Oriented IT Corporation in Turkey at 2012. He has been Chief Executive Officer at PeakUp. He has been editor at MsHowto.org, Information Technology Portal and Technical Community since 2010. Furthermore, he has taught courses about Microsoft System Engineering, Unified Communication Systems, Cisco Network Systems, HP Server Systems, Vmware, Security and Virtualization more than 5000 hours. He gave various seminars to the well-known universities about System and Network Technologies, Security, Telecominication and Entrepreneurship. He wrote three books which are published about server systems, client operation systems and virtualization. His prior field of interests are Strategic Management and Behavioral Economics. Finally, he has many titles and certificates about information technologies like Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified System Engineer(MCSE), Microsoft Certified System Administrator(MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS), HP Accredited Platform Specialist(APS), HP Accredited Integration Specialist(AIS), HP Accredited System Engineer(ASE). Specialties: Business Management, System Engineering, Server Architecture, Business Management, Consultancy, Training.

Mart 14, 2012 tarihinde Makaleler | Yazılar, Windows Client, Yazılım Gelistirme içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: