System Center Orchestrator 2012 Kurulumu ve Temel Yapılandırması


System Center Orchestrator uygulaması, Opalis ürünün yeni ismi olarak bilişim sektöründe yerini almıştır. System Center Orchestrator ile yine Opalis uygulamasınında olduğu gibi bilişim süreçleri otomatikleştirilebilir. Bu otomatikleştirme işlemleri yapılırken System Center Orchestrator, sistem yöneticini yoğun script (betik) yazma sürecinden kurtarır. System Center Orchestrator, statik script’lere göre daha etkin ve diyagram temelli otomasyon süreçleri yaratılmasını sağlar. Aşağıdaki ekran görüntüsünde System Center Orchestrator 2012’nin Microsoft tarafındaki resmi temel özellikleri listelenmiştir.

System Center Orchestrator 2012 uygulamasının sistem ön gereksinimleri ile ilgili konuşmak gerekirse; ilk başta Windows Server 2008 R2 platformunun üzerinde çalışabildiğini söyleyerek başlamak gerekir. Yine altyapıda SQL Veritabanı olarak Microsoft SQL Server 2008 R2 platformu kullanılmalıdır. Bellek olarak 1 GB ile çalışabilmesine rağmen Microsoft’un önerdiği en az bellek gereksinimi 2 GB seviyesindedir. Disk alanı ve işlemci olarak oldukça mutevazı gereksinimlere ihtiyaç duyar. Aşağıdaki ekran görüntüsünde System Center Orchestrator’a ilişkin sistem ön gereksinimleri listelenmiştir. Silverlight 4 ve .NET Framework 4 uygulamalarının önceden yapılandırılmış olması bir diğer ön gerekliliktir.

System Center Orchestrator uygulamasının kurulumunun yapılacağı işletim sistemi diğer System Center ürünlerinde olduğu gibi Active Directory Domain’ine üye edilmiş olmalıdır.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde System Center Orchestrator uygulamasının kurulumuna başlamadan önce sunucu işletim sistemine Active Directory Domain Administrator hesabıyla oturum açma işlemi görülebilir.

Windows Server 2008 R2 işletim sistemine sahip sunucuya oturum açtıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi System Center Orchestrator uygulamasının çeiştli verileri tutabilmesi için Microsoft SQL Server 2008 R2 kurulumuna ihtiyaç vardır. SQL Server’ın sadece System Center Orchestrator üzerinde olacağı düşünülerek “New installation or add features to an existing installation” seçeneği ile ilerlenir.

Setup Support Rules ekranında işletim sistemi üzerine Microsoft SQL server 2008 R2 kurulumu için gerekli alt yapının sağlanıp sağlanmadığına dair testlerin yapıldığı ve bu testlerin başarılı olması durumunda OK seçeneğinin görüldüğü incelenebilir.

Feature Selecture arayüzünde ise System Center Orchestrator yapısında kullanılan Microsoft SQL Server 2008 R2’nin componenetleri belirlenir. System Center Orchestrator için Instance Feature başlığı altında database engine servisinin kurulması alt yapı için yeterlidir.

Instance Configuration arayüzünde Instance ID MSSQLSERVER olarak bırakılabilir. Next seçeneği ile ilerlenir.

Ready to Install arayüzünde ise SQL Server 2008 R2 kurulumuna ilişkin ayarların bir özeti görüntülenir. Install seçeneği ile kuruluma geçilir.

Kurulumun tamamlanmasından sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi Microsoft SQL Server 2008 R2 installation completed successfully uyarısı görüntülenir. Close seçeneği ile Microsoft SQL Server 2008 R2’nin kurulumu tamamlanır.

System Center Orchestrator’ın kurulumuna geçilirken ise ilgili kurulum dosyasına çift tıklandığında kurulum için gerekli olacak ek dosyaların çıkartılması için bir lokasyon bilgisi istenilecektir. aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi C:\SCO klasörünün altına ilgili kurulum dosyalarının çıkarılma işlemi gerçekleştirilir.

C:\SCO yoluna ulaşıldığında ise setupsco uygulamasına çift tıklanarak kurulum ekranına geçilir.

System Center Orchestrator 2012 kurulumunun temel arayüzü aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibidir. Install Orchestrator seçeneği ile kuruluma başlanır.

Kurulumun ilk adımında Product registration başlığı içerisinde lisans sahibi kullanıcı ismi, organizasyon bilgisi ve ürün anahtarı girdisi yapılarak “I have read, understood and agree with the terms of the licence agreement” seçeneği işaretlenerek Next seçeneği ile devam edilir.

Select features to install arayüzünde ise System Center Orchestrator için kurulacak alt komponentleri işaretlenir. Next seçeneği ile ilerlenir. Bu arayüzde management server mutlaka kurulması gereken bir komponenet olup System Center Orchestrator mimarisi kontrollü bir şekilde tek sunucuda çalıştırılmak isteniliyorsa Runbook Server , Orchestration Console and Web Service, Runbook Designer gibi alt komponentlerde aynı sunucu üzerine kurulmalıdır.

Checking for required hardware and software başlığı altında işletim sisteminin alt yapısının System Center Orchestrator için uygun olup olmadığı denetlenir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi .Net Framework 4.0 uygulamasının eksik olduğu görülmektedir. Bu tip uyarılarla karşılaşıldığında ilgili komponent için gösterilen çözüm linkine tıklanarak ilgili uygulama sunucuya indirildikten sonra kurulum gerçekleştirilir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, arayüzde .NET Framework 4.0’ın download edileceği lokasyon ve indirilme işlemi gösterilmektedir.

.NET Framework 4.0’ın kurulumunun tamamlanmasının ardından System Center Orchestrator’ın kurulumuna devam edilebilir.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki arayüzde .NET Framework 4.0’ın kurulumunun tamamlandığı görülmektedir.

Web Servis uygulamaları sebebiyle IIS gibi komponentlerinde sistemde kurulması gerekir. Bu arayüzde Enable IIS role checkbox’ın işaretlenmesi durumunda Next’e basıldığında ilgili yapılandırma otomatik yapılabilir.

İstenildiği takdirde ise Windows Server 2008 R2’nin Server Manager arayüzünden Role başlığı altındaki Web server seçeneği işaretlenerek IIS ve ilgili alt komponenetlerin kurulumu gerçekleştirilir.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki arayüzde Web server IIS sunucu uygulamasının kurulduğu gözlemlenir.

Kurulumun bir sonraki ekranı olan Configure the service account başlığı altında System Center Orchestrator servislerinin rahatlıkla çalıştırılabilmesi için gerekli olan kullanıcı adı ve şifre tanımlanması yapılır. Bu arayüzde Domain Administrator accountu servis accountu olarak tanımlanmıştır.

Configure the database başlığı altında Microsoft SQL Server 2008 R2’i tutan sunucu (bu sunucu System Center Orchestrator’ın kendisi ise localhost tanımlaması da yapılabilir.)tanımlanır. Database başlığı altında ise New database işaretlenerek Orchestrator yeni bir veritabanı oluşturulması sağlanır.

Configure Orchestrator management group arayüzünde ise System Center Orchestrator’ın yönetimi sağlayacak Active Directory grubuna gerekli yetkilendirme işlemi tanımlandırmaktadır.

Configure the port for the web service başlığı altında web service portu 81, Orchestrator console portu 82 olarak default tanımlanmıştır.

Select the installation location arayüzünde program files’ın altında System Center Orchestrator 2012 path’ine kurulum gerçekleştirilecektir.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki arayüzde Installation Summary başlığı altında yapılan ayarların herbiri listelenir. Ardından Install seçeneği ile asıl kuruluma geçilir.

Kurulum tamamlandığında Setup completed successfully başlığı altında ilgili komponenetlerin kurulması ve son konfigurasyonun yapılaması işlemleri listelenir.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki görüldüğü gibi başlat menüsünden System Center başlığı altında Orchestrator 2012 klasörünün içerisinden Runbook designer arayüzüne gidilerek System Center Orchestrator alt yapısında ilgili policylerin oluşturulacağı diyagramatik arayüze ulaşılır.

System Center Orchestrator Runbook Designer arayüzü aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibidir. Bu arayüzde yine Opalis uygulamasında olduğu gibi sağ taraftaki objeler orta bölümdeki design arayüzüne sürüklenip bırakılarak ilgili otomasyon diyagramı hazırlanır.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki arayüzde System Center Orchestrator policylerinin gerçek ortamı etkilemeden testlerinin yapılabilmesi için runbook tester arayüzü görülmektedir.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki arayüzde Deployment Manager uygulamasına erişim görülmektedir.

Deployment Manager uygulaması ile System Center Orchestrator integration pack’lerinin sisteme entegre edilmesi ardından runbook sunucularının üzerine deployment’in gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

System Center Orchestrator 2012 kurulumunun temel yapılandırılması diyagramlar ile ve runbook serverlar ile çalışma işlemleri bu bölümde sırası ile açıklanmıştır.

Ahmet TOPRAKÇI | MCT

Ahmet TOPRAKCI hakkında

Ahmet TOPRAKCI achieved Master of Business Degree on Finance at Istanbul Technical University. He also completed Istanbul Techincal University in Electrical Engineering department. Concurrently, he completed Foreign Trade Branch and Business Management at Anadolu University. Moreover he He has worked as Windows System Administrator at Istanbul Technical University Head of Informatics Office about two years. Moreover, he has worked as Technical Trainer, Consultant and Branch Office Training Manager at BilgeAdam IT Academy, well-known IT Education Company of Turkey, between 2007 to 2012. He founded PeakUp Information Technologies which is the first Cloud Oriented IT Corporation in Turkey at 2012. He has been Chief Executive Officer at PeakUp. He has been editor at MsHowto.org, Information Technology Portal and Technical Community since 2010. Furthermore, he has taught courses about Microsoft System Engineering, Unified Communication Systems, Cisco Network Systems, HP Server Systems, Vmware, Security and Virtualization more than 5000 hours. He gave various seminars to the well-known universities about System and Network Technologies, Security, Telecominication and Entrepreneurship. He wrote three books which are published about server systems, client operation systems and virtualization. His prior field of interests are Strategic Management and Behavioral Economics. Finally, he has many titles and certificates about information technologies like Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified System Engineer(MCSE), Microsoft Certified System Administrator(MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS), HP Accredited Platform Specialist(APS), HP Accredited Integration Specialist(AIS), HP Accredited System Engineer(ASE). Specialties: Business Management, System Engineering, Server Architecture, Business Management, Consultancy, Training.

Aralık 23, 2011 tarihinde Makaleler | Yazılar, Orchestrator, SystemCenter içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: